Пакистан: Експлозија во џамија за време на молитва, четворица загинати

Од:

Најмалку четири лица загинаа денеска, а 20 се повредени во силна експлозија која одекна за време на молитва во џамија во близина на градот Кета, во југозападниот дел на Пакистан.

Шефот на локалната полиција, Абдул Али изјави дека бомбата најверојатно била подметната во џамијата и активирана со далечински управувач. Жртвите биле веднаш пренесени во болниците во Кета. Полицијата стравува дека бројот на загинатите ќе се зголеми.

Во експлозијата загинал и имамот на џамијата. Друг полициски претставник, пак, тврди дека бомбата била поставена под дрвена столица во џамијата, која ја користел имамот.

Засега никој нема преземено одговорност за нападот, но медиумите потсетуваат дека за претходните слични напади во провинцијата Белучистан биле обвинувани пакистанските екстремисти

Би можело да ве интересира

Најмалку десет луѓе загинаа при самоубиствен напад во Пакистан

А1он

Пакистан веќе 40 години прибежиште за авганистански бегалци

Ана Ололовска

Јавно бесење за убијците на деца и силувачите во Пакистан

Ана Ололовска

Пакистански војници меѓу седуммина загинати во престрелка во близина на границата со Авганистан

Ана Ололовска

Најмалку две жртви во експлозија во Сомалија

А1он

Најмалку 57 лица загинаа во лавини во пакистанскиот дел на Кашмир

Ана Ололовска