Пакистан депортира стотици бегалци кои избегаа од талибанците во Авганистан

Од:

Пакистанските власти депортираа стотици авганистански бегалци кои преминаа во земјата преку копнени патишта, откако талибанските сили го зазедоа Кабул минатиот месец, соопштија денеска официјални лица.

Бегалците, меѓу кои и деца, беа депортирани преку граничниот премин Чаман во југозападната провинција Балучистан, поради недостиг на валидни патни исправи, изјави официјален претставник.

Локалните медиуми јавија дека властите депортирале повеќе од 200 авганистански државјани кои барале засолниште, откако луѓето влегле во земјата и поминале неколку дена во провинцијата Балучистан.

Бројот на депортирани, според некои извори, е повеќе од 700 луѓе. Сепак, провинциската влада и граничните власти ниту го потврдија ниту го открија точниот број.

Пакистанските власти соопштија дека не направиле никакви договори за нови бегалци.

Претходно, министерот за надворешни работи Шах Махмуд Куреши изјави дека земјата нема капацитет да го носи товарот на дополнителни бегалци.

Би можело да ве интересира

Талибанците и ја отсекле главата на спортистка од авганистанската репрезентација

А1он

Столтенберг: Ќе продолжиме да ги набљудуваме терористичките обиди во Авганистан

А1он

ФИФА евакуираше втора група спортисти од Авганистан

А1он

ОН формираа Фонд за помош за Авганистан

Ана Ололовска

Столтенберг ги повика членките на НАТО да ги надминат разликите околу Авганистан

А1он

Четири лица загинаа во бомбашки напад врз возило на пакистанските безбедносни сили

А1он