Пакети „многу чиста дрога“ пронајдени на брегот на Атланстскиот Океан

Од:

Француската полиција истражува како 760 килограми „многу чиста дрога“, вредна 60 милиони евра, се појавиле на атлантскиот брег во пластични црни кеси.

Полицијата ги предупреди граѓаните да не ги допираат пакетите.

Канцеларијата на обвинителот во Рен посочи дека кокаинот во пакетите е „многу чист“, а со тоа и опасен и ги повика граѓаните штом забележат таков пакет да ја повикаат полицијата.

„Сомнителните пакети има на сите плажи од Лоар-Атлантик департментот со Ланд, што е оддалеченост од околу 500 километри“, се наведува во соопштението и се додава дека само на една плажа вчера биле пронајдени 14 килограми дрога.

Пакетите најверојатно се направени во Јужна Америка и полицијата истражува дали некој брод била погоден од бура, што би можело да ги објасни пакетите дрога.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Макрон синоќа имал директен и опасен контакт со жолтите елеци во Париз

Ана Ололовска

Во Ница оддадена почит на жртвите од терористичкиот напад од 2016 година

Ана Ололовска

ВИДЕО: Судири меѓу полицијата и демонстранти во Париз на Денот на Бастилја

А1он

Франција ќе ги зголеми платите на здравствените работници

Ана Ололовска

Франција им оддаде почит на сите кои се бореа против коронавирусот

Ана Ололовска

Пандемијата ја редуцира прославата на Денот на Бастилја во Париз

Ана Ололовска