Пахор е за кофинансирање и зачувување на словенечката новинска агенција СТА

Од:

Словенечката новинска агенција (СТА) извршува важна задача и нејзиниот опстанок не смее да биде доведен во прашање, изјави словенечкиот претседател Борут Пахор, откако словенечката Влада денеска соопшти дека одбива повеќе да ја финансира.

Хрватскиот портал Индекс јавува дека за проблемот Пахор вчера и денеска одделно разговараше со директорот на СТА, Бојан Веселиновиќ, и со директорот на владината канцеларија за печат и комуникации, Урош Урбанија.

Владината канцеларија е овластена да исплаќа буџетски средства за работењето на СТА, во која државата е основач, и годишно ја кофинансира со два милона евра.

Владата на Јанез Јанша во понеделеникот донесе одлука дека веќе нема услови за извршување на договорот меѓу државата и агенцијата СТА за 2021 година, а не беа исплатени ниту субвенции за октомври, што, според СТА, ја доведува во прашање нејзината иднина.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Антиваксерите во Љубљана ја гаѓаа полицијата со запалени факли, а таа возврати со солзавец и водени топови

А1он

Поддршка од Словенија за ЕУ перспективата на Западен Балкан, останатите земји од регионот подготвени да учествуваат во дијалогот за иднината на Европа

А1он

Словенија ќе ја прошири оградата за заштита од мигранти кон Хрватска

Ана Ололовска

Почивалшек: Вработените во државната служба во Словенија мора да се вакцинираат

Ана Ололовска

Словенечкиот Врховен суд и наложи на Владата да ја финансира агенцијата СТА

А1он

ВИДЕО: Антиваксери упаднаа во студио на РТВ Словенија, инцидентот пренесуван во живо

Ана Ололовска