Падна снег во Италија и во Швајцарија

Од:

Во Италија и во Швајцарија падна снег, што ги изненади и метеоролозите.

На швајцарскиот врв Вајсфлујох денеска падна снег, а температурата на воздухот се спушти под нула.

На планинскиот врв Вајсфлујох, висок 2.693 метри, познат е и по неколкуте лаборатории на Институтот за снег и истражување на лавини.

И во Италија на планинскиот превој Стелвио синоќа падна снег.

Стелвио се наоѓа во северниот дел на Италија, на границата со Швацарија на височина од околу 2.757 метри.

И на Стелвио и на Вајсфлујох снежната покривка изнесува околу 20 сантиметри.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Скандал во Италија, упатство за „секси шопинг“ емитувано на јавниот сервис

Жарко Настоски

Италија нуди воздушен коридор кон САД, исклучиво за патници негативни на коронавирусот

Жарко Настоски

Анкета: Секој четврти Италијанец верува во теории на заговор околу коронавирусот

Жарко Настоски

Италијански експерт: До Божик ќе се преполови бројот на заразените

Ана Ололовска

Масовно тестирање во Италија откри 3.180 асимптоматски случаи на коронавирусот

Ана Ололовска

Сперанца: Италија ги бележи првите знаци на забавување на растот на заразата

Ана Ололовска