Пад на цената на нафтата по појавата на нов сој на коронавирус

Од:

Цените на нафтата денеска се намалија по под 78 долари за барел на меѓународните берзи, поради стравот на трговците дека новиот сој на коронавирусот може да го забави закрепнувањето на економијата и побарувачката на нафта, што би можело а резултира со значителен вишок во понудата.

На лондонскиот берза барел нафта попладнево беше повисока за 4,28 долари во однос на претходното затворање и се продаваше за 77,94 долари.

На американскиот берза вредноста на нафтата забележа пад од 4,31 долари и се тргуваше за 74,08 долари.

Цените на нафтата и акциите паднаа на крајот на неделата бидејќи инвеститорите стравуваат дека новиот сој коронавирусот може да го запре закрепнувањето на економијата и побарувачката.

Европските земји веќе ги ограничија пристигнувањата на патници од Јужна Африка каде што е откриен новиот сој.

Повтореното разгорување на пандемијата го привлече вниманието на пазарот кон проценките на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници дека понудата на нафта ќе ја надмине побарувачката на крајот на оваа година и почетокот на следната година.

ОПЕК плус одлучи само скромно да го зголеми снабдувањето во декември, за 400.000 барели дневно, отфрлајќи ги повиците од САД и другите купувачи да понудат повеќе барели за да го запрат растот на цената на нафтата.

Би можело да ве интересира

Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

Ана Ололовска

Цените на нафтата највисоки од 2014 година

А1он

Цената на нафтата надмина 84 долари

А1он

Членките и сојузниците на ОПЕК ќе го зголемат производството на нафта од февруари

А1он

Загриженоста за побарувачката ја намали цената на нафтата под 78 долари

А1он

Климатските промени го загрозуваат и светското производство на нафта

Ана Ололовска