Пабло Ескобар заработувал по 60 милиони долари дневно од шверц на кокаин

Од:

Пaбло Ескобар и неговиот картел важи за најбогатиот криминалец во историјата. Се смета дека бил “тежок“ цели 30 милијарди долари во периодот додека бил на чело на злогласниот картел Меделин.

Ескобар заработувал и по 60 милиони долари на ден од шверцот на кокаин, а не му било проблем да ги троши брзо и парите со оглед дека бил познат дека купувал се и сешто. Само на ластици за врзување на парите за складирање, трожел по 2500 долари месечно.

Картелот држел дури 90 проценти од нарко пазарот во САД и дури 80 проценти од пазарот на кокаин.

Интересен е податокот дека годишно губел по две милијарди долари поради тоа што глувци му ги гризеле скриените пари или поради поплавување на складиштата каде се носеле парите.

Би можело да ве интересира

Шоле и Ескобар: Време е за формирање Заедница на општини со српско мнозинство

А1он

Ескобар: Црна Гора мора да го реши политичкиот ќорсокак

А1он

Вучиќ и Ескобар разговараа за можностите за продолжување на дијалогот на Белград и Приштина

А1он

Ескобар денеска во Косово, нема да се сретне со Курти

А1он

Лајчак и Ескобар најверојатно неделава ќе ги посетат Белград и Приштина

А1он

Вархеји, Ескобар и Донфрид од Тирана: Неоправданата агресија врз Украина ја направи интеграцијата уште поитна

А1он