Овации во канадскиот парламент за Украинецот кој се борел на страната на нацистите, премиерот Трудо вели дека целата земја е засрамена

Од:

За време на формалната седница на канадскиот парламент, Украинец кој се борел на страната на нацистите во Втората светска војна доби голем аплауз. Канадскиот премиер Џастин Трудо вели дека целиот случај ја посрамотил цела Канада.

Претседателот на Долниот дом на канадскиот парламент Ентони Рота се извини за стоечките овации на Украинецот, кој се покажа дека бил член на нацистичка единица за време на Втората светска војна.

Јарослав Хунка (98) седеше во галеријата на собранието кога доби овации, откако Рота го нарече „херој“.

Хунка е поранешен борец на Првата украинска дивизија, позната и како дивизија Вафен-СС, нацистичка единица која за време на Втората светска војна била составена претежно од доброволци со украинско потекло од Галиција.

Инцидентот се случи за време на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски на Канада, а тој беше во друштво на премиерот Џастин Трудо.

Трудо во понеделникот рече дека поканата на Хунка во парламентот е „длабоко засрамувачка“ за Канада и дека е „крајно вознемирувачки тоа што се случило“.

Канадска еврејска група рече дека е длабоко вознемирена од прославата на ветеранот на нацистичката единица кој учествувал во геноцидот врз Евреите.

Рекоа дека такво нешто не смее да се повтори.

Членовите на дивизијата беа обвинети за убиства на полски и еврејски цивили, иако единицата не беше осудена за никакви воени злосторства на суд.

Единицата го промени своето име во Прва украинска дивизија пред да се предаде во 1945 година.

Илјадници Украинци се бореа на страната на Германците за време на војната, но многу повеќе служеа во советската Црвена армија.

„Подоцна дознав повеќе информации за него и сега се каам за моите постапки“, рече претседателот на Долниот дом на канадскиот парламент.

Рота сега се соочува со повици да поднесе оставка.

Рота изјави дека „никој, па ни пратениците и украинската делегација, не знаеле за неговите намери и говорот пред да го одржи“.

„Иницијативата беше исклучиво моја, таа личност е од мојата област и моето внимание беше свртено кон неа.

„Конкретно, сакам да и се извинам на еврејската заедница во Канада и ширум светот. Ја прифаќам целосната одговорност за моите постапки“, рече тој.

Лидерот на канадската опозициска Конзервативна партија Пјер Поливр рече дека одговорен е и на премиерот Трудо, повикувајќи го да се извини.

Кабинетот на Трудо, сепак, соопшти дека канцеларијата на Ентони Рот независно ја донела одлуката да го покани Хунка и дека извинувањето е „правилно нешто што треба да се направи“.

Кабинетот на премиерот, како и украинската делегација, не добиле никакво претходно известување за поканата или признанието“, се вели во соопштението на Кабинетот на премиерот за порталот Политико.

Кабинетот на Трудо, исто така, негираше дека Хунка и премиерот се сретнале приватно.

Во еден момент, Рота покажа на Хунка кој седеше во галеријата, велејќи дека тој е човек кој е „украински херој, канадски херој и ви благодарам за целата ваша услуга“.

Присутните го поздравија со голем аплауз.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен

ВИДЕО: Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

(ВИДЕО) Герашченко: Вака ги учат децата во Русија, Пукаат во Бајден, Зеленски и шефот на НАТО

Катерина Ѓуровски

Зеленски неочекувано го откажа говорот пред американскиот Конгрес

Катерина Ѓуровски

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина