Оваа недела беше извршена трета федерална смртна казна во САД

Од:

Оваа недела беше извршена трета федерална смртна казна во САД. Дастин Ли Хонкон (52) беше егзекутиран со смртоносна инекција во централната држава Индијана.

Студент по хемија, кој станал шверцер на дрога и шеф на дистрибуција на метамфетамин мрежа, Хонкон во 1993 година убил пет лица, меѓу кои и две девојчиња на возраст од 6 и 10 години, соодветно, за да не сведочат против него.

Тој беше прогласен за виновен и осуден на смрт во 2005 година.

Оваа недела, за првпат од 2003 година, во САД беа извршени смртни казни изречени од федерален суд. Ова уследи откако Врховниот суд даде зелено светло за егзекуциите.

Претходно, во државата имаше неофицијален мораториум за егзекуции на федерално ниво 17 години, поради недостиг на усогласени правилла за смртоносни инекции. Минатата година, сепак, претседателот Доналд Трамп, кој како и повеќето републиканци, е поддржувач на смртната казна, реши да ги продолжи егзекуциите.

Би можело да ве интересира

Гувернерот на Оклахома укина смртна казна неколку часови пред нејзиното извршување

А1он

Заврши во ќелија со маж кој ја силуваше неговата сестра – го уби и доби уште 25 години затвор

Осуденик на смрт бара да го стрелаат, било помалку болно од инјекција

Жарко Настоски

Две лица убиени, еден полицаец повреден при рутинска сообраќајна контрола во Сан Антонио

(ВИДЕО) Секс скандал ја тресе Америка: Објавени фотографии од синот на Бајден со две голи жени и куче

А1он

Вирџинија ја укинува смртната казна

Ана Ололовска