Отстранувањето на нуклеарните остатоци на Фукушима започнува во 2021 година

Од:

Владата на Јапонија го претстави денеска ревидираниот план за отстранување на стопениот нуклеарен отпад од нуклеарната централа Фукушима Даичи, што ќе почне со имплементација во 2021 година.

Тоа е процес за кој се вели дека е најголемата пречка при расчистување на уништениот објект, јавија локални медиуми.

Нуклеарната централа Фукушима претрпе големи штети во земјотресот во 2011 година и цунамито што ја погоди Јапонија, а три реактори тогаш се стопија.

Според владиниот план, најавуван како среднорочен и долгорочен, работата за отстранување на отпадот треба да започне во реакторот број два, во кој се вели дека до 2031 година треба да се заврши отстранувањето на 4.741 шипки за гориво што остануваат во базенот.

Реакторот број 2 беше во функција кога започна кризата, а дел од горивото се растопи. Сепак, зградата во која беше реакторот број 2 не претрпе експлозија на водород и нивото на зрачење се проценува дека е пониско од другите.

Би можело да ве интересира

Намален бројот на самоубиства во Јапонија во 2019 година

Ана Ололовска

Ерупција на вулкан во Јапонија

Ана Ололовска

„Волстрит журнал“: Американски специјалец помагал во бегството на Карлос Гон од Јапонија

А1он

Во Јапонија издадено предупредување од опасност од ерупција на вулкан

Ана Ололовска

Земјотрес од 5,9 по Рихтер регистриран во Јапонија

Ана Ололовска

Јапонскиот цар изрази надеж дека во Новата година нема да има природни катастрофи

Ана Ололовска