Откриено кој е „херојот со ранецот“ кој го бркаше мигрантот кој избоде деца во парк во Франција

Од:

Во четвртокот шокантен напад се случи во парк во францускиот град Анеси, кога мигрант од Сирија со нож избоде неколку лица и повреди шестмина, меѓу кои четири деца. Според видеата кои кружат на социјалните мрежи, случаен минувач успеа да го оддалечи напаѓачот бркајќи го низ паркот, додека полицијата не го совлада.

На социјалните мрежи веќе важи за херој. По шокот од гледањето снимки од местото на настанот, многу корисници на интернет ја пофалија храброста на човекот со ранецот кој трчаше по Сириецот и се обиде да го спречи.

На снимката се гледа како напаѓач со нож во раката бега од човек со ранец на грбот, додека мавта со друга торба пред него за да се заштити.

Најмалку еднаш, напаѓачот се врти кон него. Човекот со ранец потоа гледа како сечилото кое помина многу блиску до него, без да го допира.

Корисниците на Интернет брзо успеаја да го идентификуваат „јунакот со ранец“. Неговото име е Анри, има 24 години и пред два ипол месеци започна обиколка на катедралите во Франција.

Француските медиуми пишуваат дека Анри има диплома по филозофија и магистер по менаџмент. Своето патување го започнал на 27 март во манастирот Бару, а потоа поминал низ Авињон, Безие, Марсеј, Монако и Гренобл. Овој четврток наутро, тој на веб-страницата што следи по неговото патување изјави дека е во Анеси.

Пред нападот, тој објави сторија на Фејсбук во која го прикажува езерото Анеси. Еден час подоцна, тој објави друга слика, овој пат покажува пожарникарски возила и бара „молитви за жртвите“ од нападот.

Во последната објава на Фејсбук рече дека дал изјава во полиција.

– Молете се за децата, добро сум јас – напиша тој во својата последна порака.

Би можело да ве интересира

Момче со нож нападна професори и ученици во средно училиште во Шпанија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Торнадо во Франција уништи неколку куќи

Крвава освета на студент во Париз: Чекаше една година, па потоа го уби професорот

ВИДЕО: Снимен моментот на големиот одрон во Франција, огромен облак го прекри мостот

Катерина Ѓуровски

Франција издвојува 200 милиони евра за уништување на вино

Напад со нож во Норвешка, студент рани двајца универзитетски професори

Горан Наумовски