Откриени експлозиви во близина на детско игралиште во Утрехт

Од:

Експлозивни направи се пронајдени денеска во близина на детско игралиште во централниот дел на холандскиот град Утрехт, соопшти локалната полиција.

На местото каде се откриени експлозивите веднаш биле испратени специјални тимови за деминирање, кои ги уништиле направите со контролирана експлозија.

Триесет и седум годишниот Турчин, Ѓокман Танис на 18 март во Утрехт уби четири лица, пукајќи во трамвај. Тој пред полицијата изјави дека нападот го извршил од лични причини.

Би можело да ве интересира

Речиси 400 нови смртни случаи од горештините во Холандија

Во Холандија стапи во сила забраната за носење бурка

Ана Ололовска

И во Холандија регистрирана рекордно висока температура

Татјана Ташкова

Преку 9,5 милијарди евра сомнителни трансакции во Холандија

Ана Ололовска

И денеска е можно одложување на летови на амстердамскиот меѓународен аеродром

Ана Ололовска

Во Холандија и Белгија рекордно високи температури