Откриени два случаи на варијанта Омикрон во Британија

Од:

Два случаи на варијанта на коронавирус Омикрон се откриени во Велика Британија, изјави министерот за здравство, Саџид Џавид.

Тој исто така, рече дека ќе има насочено тестирање во областите каде што се пронајдени случаите – во Челмсфорд и во Нотингем.

Џавид рече дека двете лица сега се во самоизолација заедно со нивните семејства, додека се вршат дополнителни тестови.

И двата случаи се „поврзани“, додаде секретарот за здравство, а таа врска води кон јужна Африка.

Дополнително, уште четири земји се додадени на „црвената листа“ за патувања од четири часот наутро во недела: Ангола, Мозамбик, Малави и Замбија.

Џавид рече дека дознал дури „доцна синоќа“ кога бил контактиран од Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство.

Во предупредувањето дека можеби се на пат нови мерки, тој рече: „Отсекогаш бевме многу јасни дека нема да се двоумиме да преземеме понатамошни активности доколку тоа е она што се бара“.

Би можело да ве интересира

Модерна и Астра зенека прават вакцини против омикрон

Омикрон урива рекорди, највисок број новозаразени за една седмица во светот регистрира СЗО

Џонсон со порака до Москва: Нема да се двоумиме со остри санкции и распоредување сили на НАТО во Украина

А1он

„Џонсон и Џонсон“ оваа година очекува до 3,5 милијарди долари заработка од продажба на вакцини

А1он

Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

А1он

Во Србија најмногу новозаразени од почеток на пандемијата – 19.901 позитивни

А1он