Откриена „континуирана дезинформациска активност од руски извори“ на европските избори

Од:

Европските власти открија „континуирана дезинформациска активност од руски извори“ на европските избори, со цел да влијаат на гласачите и да се обесхрабри нивното учество, покажува извештајот објавен денеска од Европската комисија, јави дописникот на МИА од Стразбур.

Европските институции предупредуваа со приближувањето на предизборната кампања на крајот од мај, при што некои официјални лица јасно ја идентификуваа Москва како потенцијален диригент на кампањите на „лажни вести“. Земјите-членки беа повикани да го координираат нивното следење и извршија силен притисок врз социјалните мрежи Фејсбук и Твитер.

Оваа мобилизација не открива „кампања на специфични прекугранични дезинформации од надворешни извори“ насочена кон европските избори, се додава во извештајот. Но, „собраните докази покажаа тековна и постојана дезинформациска активност од страна на руски извори насочени кон ограничување на одѕивот на гласачите и влијаеја врз изборот на гласачите“.

Оваа активност, чии автори не се јасно идентификувани во документот, покрива „широк спектар на теми, почнувајќи од сомневање за демократска легитимност на Унијата за експлоатација на спротивставени јавни дебати за прашања како што се имиграцијата и суверенитетот“ .

-Имаше постојана тенденција од страна на овие злобни актери да користат дезинформации за промовирање на екстремни ставови и поларизација на локалните дебати, вклучувајќи неосновани напади врз ЕУ, се наведува во документот.

Би можело да ве интересира

Идната недела ќе се регистрира руската вакцина за Ковид-19

А1он

Русија планира да одговори со нуклеарно оружје на каков било ракетен напад

А1он

Стејт департментот објави детален извештај за организацијата на руската пропаганда

А1он

Русија ќе ја тестира новата вакцина за коронавирус на деца идната година

А1он

Руски хакери ги украле тајните документи на САД и Велика Британија

А1он

Руската вакцина против Ковид-19 создала имунитет кај волонтерите без нуспојави

А1он