Отказ поради шега за претседателскиот кандидат Ромни

Од:

И шегата не е шега кога се работи за претседателски кандидат.

dobivaj vesti na viber

Порталот „Yahoo news“ го отпушти шефот на вашингтонската редакција, Дејвид Калијан, бидејќи во микрофон рекол дека републиканскиот претседателски кандидат, Мит Ромни и неговата сопруга „се среќни да имаат забава со црнци кои се дават“.

Дејвид Келејен коментарот за Ромни и неговата сопруга го дал само неколку мигови пред почетокот на директниот пренос на Јаху од републиканската конвенција во Тампа, на Флорида во вторникот вечерта.

Тој, по инцидентот, изјави дека му е жал што се изразил така и дека тоа било само една непромислена шега смета шега.

Вестите му се извиниле на Ромни, неговиот персонал, поддржувачи, и на сите оние кои беа навредени од оваа изјава.

Би можело да ве интересира

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор

Ана Ололовска

Бајден: САД се подготвени на сите потези на Северна Кореја

Ана Ололовска

Бајден во Токио ќе ја засилува Индо-пацифичката соработка

Ана Ололовска

Саливан: САД сакаат да го продлабочат економското партнерство со Тајван

Ана Ололовска

Кина со предупредување до САД: Не играјте на картата на Тајван, осудени сте на пропаст

Ана Ололовска

Њујорк тајмс: Три четвртини од Афроамериканците стравуваат од расистички напади

Ана Ололовска

Leave a Comment

nineteen − 9 =