Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија

Од:

Преговарачка екипа на авганистанските талибанци допатува во Русија, само неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека преговорите со нив се „мртви“, пренесуваат американските медиуми.

Портпаролот на талибанците, Сухаил Шахин, изјави дека делегацијата веќе одржала консултации со Замир Кабулов, пратеник на рускиот претседател Владимир Путин за Авганистан.

Руските медиуми пренесуваат изјава на неименуван портпарол на руското Министерство за надворешни работи дека на состанокот во Москва била истакната неопходноста од повторно отворање на преговорите меѓу САД и талибанците и дека оваа група ја покажала подготвеноста за продолжување на дијалогот.

Ова е прва меѓународна посета на талибанците откако пропаднаа преговорите со Вашингтон.

Би можело да ве интересира

Лице од Тексас уапсено поради повици за убиство на државниот секретар на Џорџија

Ана Ололовска

Американците испратија воена опрема од 200 милиони долари во Украина, велат дека ова е само прва пратка

Ана Ололовска

Бајден во Кемп Дејвид разговара со тимот за национална безбедност за прашањето за Русија и Украина

Ана Ололовска

САД се против планот за реформи на СЗО

Ана Ололовска

Американскиот носач на авиони Хари Труман ќе учествува во поморска вежба на НАТО во Средоземното Море

Ана Ололовска

НАТО ги отфрли руските барања да ги повлече своите сили од Романија и Бугарија

А1он