Осуммина загинати откако се преврте патнички автобус во Унгарија

Од:

Осум лица загинаа во тешка автобуска несреќа во Унгарија што се случи утрото.

Автобус со унгарски патници излета од автопатот М7 што ја поврзува Будимпешта со езерото Балатон. Автобусот се превртел, а причината за несреќата се уште не е разјаснета, соопшти полицијата. Две лица се тешко повредени, а 46 се со полесни повреди.

Би можело да ве интересира

Унгарија предупредува на зголемена миграција преку Западен Балкан

А1он

Унгарската опозиција со заеднички кандидат против Орбан

А1он

Борел: Договорот меѓу „Газпром“ и Унгарија не го прекршува европското законодавство

Ана Ололовска

Будимпешта ја поддржа Варшава откако полскиот суд го доведе во прашање законодавството на ЕУ

Унгарија го повика украинскиот амбасадор поради спорот околу договорот на Будимпешта со Газпром

Ана Ололовска

Унгарија казнета со одржување на еден квалификацискиот натпревар за СП 2022 без гледачи поради расизам против играчите на Англија

А1он