Осуммина удавени во несреќа во Пакистан

Од:

Осум патници загинаа денеска, а неколкумина се сметаат за исчезнати кога мал дрвен чамец потона во Пакистан поради преоптоварување.

Пакистанската полиција соопшти дека чамецот, поради преоптовареност, се наведнал на едната страна, се наполнил со вода и потонал во реката Сутлеј,, во близина на градот Дибалпур.

Локалните медиуми соопштуваат дека повеќето од 35 патници, се враќале од еден погреб. Спасени се 10 патници и во тек е потрага по исчезнатите.

Ваквите несреќи се вообичаени во Пакистан, каде дрвени чамци често се користат за превоз на стока и луѓе, а повеќето немаат соодветни елеци за спасување.

Би можело да ве интересира

Главниот епидемиолог на Пакистан е позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

А1он

Најмалку 19 луѓе загинаа во железничка несреќа во Пакистан

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку десет загинати во терористичкиот напад на берзата во Пакистан

Ана Ололовска

Најмалку две лица загинаа при нападот врз пакистанската берза во Карачи

Ана Ололовска

Пакистанската армија годинава соборила девет индиски разузнавачки дронови

Ана Ололовска