Осуммина туристи загинаа во поплава во Мексико

Од:

Најмалку осум туристи загинаа во поплава во Мексико, соопштија денеска локалните власти.

Тие биле на излет во северниот дел на државата Коахуила, кога ненадејно ги погодила водената стихија, соопштија властите и додадоа дека еден од загинатите имал 65 години, а останатите биле на возраст од 15 до 20 години.

Според првичната истрага, нивото на водата брзо се зголемило затоа што резервоарите за собирање на дождовница на околните ридови биле преполни и се прелеале.

Би можело да ве интересира

Умерен земјотрес регистриран во јужно Мексико

Ана Ололовска

Педофил бил жив запален од граѓани во Мексико

Ана Ололовска

ВИДЕО: Дете ја убило наставничката во училиште во Мексико и повредило четворица соученици

А1он

(ВИДЕО) Драма во Мексико: Вулканот Попокатапетл исфрли камења, што летаа 1,6 километри

Ана Ололовска

Ерупција на вулканот Попокатепетел во Мексико

А1он

Најмалку 16 загинати во тепачка во затвор во Мексико

Ана Ололовска