Осуммина повредени во експлозија во манастир кај Москва

Од:

Осум лица, меѓу кои седум деца, се повредени во експлозија во манастирот Серпухов кај Москва, пренесува ТАСС, повикувајќи се на извор од полицијата.

dobivaj vesti na viber

Машко лице активирало рачно изработен експлозив во близина на манастирот Серпухов. Експлозијата се случила на влезот на православната гимназија, која се наоѓа во рамките на манастирот.

Напаѓачот е повреден и хоспитализиран. Учениците и професорите се евакуирани.

Би можело да ве интересира

Реакција на Русија за победа на Украина на Евросонг

Катерина Павлова-Николовска

Баербок: Русија се обидува да предизвика глобална криза со глад

Финска можеме да ја збришеме од лицето на земјата за 10 секунди вели соработник на Путин

Финска е отсечена од руската електрична мрежа

Нов раст на цените на природниот гас по руските рестриктивни мерки

А1он

Во ракетен напад на сириските милитанти убиени 10 војници, Русите одговорија со воздушни напади

А1он