Осумгодишно момче загина откако Палестинец удри со автомобил во автобуска станица во Ерусалим

Од:

Осумгодишно момче почина еден ден откако Палестинец со автомобил упадна на автобуска постојка во предградие на Ерусалим, со што бројот на жртвите во нападот се искачи на три.

-Осумгодишното момче е второто дете кое почина во тој напад, откако се здоби со повреди опасни по живот, изјави вечерва портпаролот на болницата Шареи Зедек во Ерусалим.

Вчера Палестинец со своето возило влетал во група луѓе на автобуска постојка во предградието на Ерусалим.

Според израелската полиција, тој бил убиен на местото на настанот. Во инцидентот загина шестгодишно дете, брат на сега починатиот осумгодишник и 20-годишно момче од Ерусалим.

Напаѓачот е 31-годишниот Хусаин Кракаи, жител на Исавија во источен Ерусалим, изјави израелски безбедносен претставник.

Премиерот Бенјамин Нетанјаху го опиша инцидентот како терористички напад и нареди засилување на безбедносните сили.

Нападот доаѓа во услови на зголемена загриженост за безбедноста во Израел, откако палестински напаѓач уби седум лица пред синагога во јануари.

Би можело да ве интересира

Израелците пет месеци протестираат против реформите во судството

Договорениот прекин на огнот во Појасот Газа не се почитува, Палестинците истрелаа ракети кон Израел

Ана Ололовска

Двајца Палестинци загинаа во израелска операција

Ана Ололовска

Израелците го убија лидерот на Исламскиот џихад: 25 лица, меѓу кои и жени и деца, загинаа во акцијата

Сириски медиуми: Израел истрела проектили на градот Хомс, повредени тројца цивили

Илјадници Израелци повторно излегоа на улиците за реформи во судството

Ана Ололовска