Осум жртви во бомбашки напад во Пакистан

Од:

Осум лица загинаа во бомбашки напад на возило на старешина на едно неталибанско село во Пакистан, соопшти полицијата.

dobivaj vesti na viber

Вишиот полициски службеник во областа Свату, Саид Кан информираше дека убиениот шеф на селскиот мировен одбор, Идриз Кан, ја обиколувал околината кога експлодирала бомба поставена крај патот.

Првичните извештаи укажувале на петмина загинати во нападот, за подоцна да се утврди оти животот го изгубиле осум лица, меѓу нив и двајца полицајци.

Одговорност за нападот презеде пакистанската талибанска милитантна група позната како „Техрик Талибан Пакистан“, како што се наведува во соопштението на портпаролот Мохамед Курасани.

Тој тврди дека загинатиот шеф на мировниот одбор ги поддржувал безбедносните сили неколку години наназад.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пакистан: Во експлозија во рудник загинаа деветмина рудари

Ана Ололовска

Бомбашки напад во Пакистан, тројца мртви и над 20 повредени

Со чартер лет од Атина во Пакистан доброволно се вратија 86 мигранти

А1он

Најмалку 20 загинати во сообраќајна несреќа во Пакистан, меѓу нив 11 деца

А1он

Снимка од застрелувањето на поранешниот премиер на Пакистан, напаѓачот го бркал со пиштол: Пукал на митингот, толпата се распрснала

А1он

Во Најроби убиен познат пакистански новинар

Ана Ололовска