Осум загинати во пожарот во затворот Евин во Иран

Од:

Осум затвореници загинаа во пожар што се случи во саботата вечерта во затворот Евин во Техеран, објавија денеска иранските власти нов биланс на жртви.

Во претходниот извештај имаше информации за четири загинати и 61 повреден, од кои четворица беа во тешка состојба.

„Четири повредени лица починаа во болница, со што бројот на загинати се искачи на осум“, соопштија властите, додавајќи дека жртвите се осуденици за кражба.

Голем пожар избувна во саботата во иранскиот затвор Евин, познат по тоа што во него се сместени политички затвореници, новинари и странски државјани.

Би можело да ве интересира

Мајкрософт: Хакери од Иран ги хакирале податоците на магазинот Шарли Ебдо

Горан Наумовски

Иранскиот режисер Панахи излезе од затвор со кауција по штрајкот со глад

Затворениот ирански режисер Џафар Панахи почна штрајк со глад

Ана Ололовска

Иран го обвини Израел за нападот со беспилотни летала врз фабриката за муниција во Исфахан

ВИДЕО: Млад пар во Иран објави видео како танцуваат на улица, судот ги осуди на 21 година затвор

А1он

Тајната војна против Иран – проектили, дронови и тајни операции на Револуционерната гарда