Осум лица загинаа при експлозија во Могадишу

Од:

Најмалку осум лица загинаа денеска во експлозија на автомобил-бомба, чија цел бил владин конвој во сомалискиот главен град Могадишу.

Конвојот го превезувал високиот полициски службеник Фархан Кароле, кој го преживеал нападот.

Засега никој не преземал одговорност за инцидентот, но движењето Ал-Шабаб, кое сака да ја собори владата и да го наметне своето толкување на шеријатскиот закон, често извршува вакви бомбашки напади.

Очевидци тврдат дека на местото на настанот виделе тела на осум жртви, меѓу кои и една жена.

Експлозијата се случила на прометна крстосница во главниот град на Сомалија.

Би можело да ве интересира

Најмалку тројца загинати при самоубиствена напад во Могадишу

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотна експлозија разнесе комбе со фудбалери во Сомалија, петмина загинаа

Жарко Настоски

Над 100 загинати во нападите на исламистите од Ал-Шабаб врз двете воени бази во Сомалија

Ана Ололовска

Најмалку 23 загинати во исламистичките напади врз две воени бази во Сомалија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Масакр во Сомалијa – бомбаш самоубиец со кола влета во толпа и уби најмалку 20 луѓе

Жарко Настоски

Експлозија во Могадишу, загина еден владин претставник и повредени три лица

Ана Ололовска