Остин ќе ги посети Грузија, Украина и Романија

Од:

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин викендот ќе отпатува за Европа, при што ќе ги посети Грузија, Украина и Романија, а на крајот од следната недела ќе учествува на состанокот на министрите за одбрана на НАТО во Брисел.

dobivaj vesti na viber

– Министерството за одбрана силно ги поддржува своите европски сојузници и партнери наспроти дестабилизирачките акции на Русија во важниот регион на Црното Море, а министерот со нетрпение очекува да се сретне со своите колеги и други високи претставници за да ја потврди американската посветеност кон безбедна, стабилна и просперитетна Европа, се наведува во соопштението на американското Министерство за одбрана.

Во Тбилиси, Остин ќе се сретне со премиерот Иракли Гарибашвили и министерот за одбрана Јуаншер Бурчулаѕе за да изрази поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Грузија, да разговара за билатералната безбедносна соработка и да поттикне посилна регионална соработка во регионот на Црното Море.

Во Украина, Остин ќе се сретне со претседателот Володимир Зеленски и министерот за одбрана Андриј Таран за да разговараат за „суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“, како и реформите во одбранбената индустрија во земјата.

Додека Остин во Романија ќе има средба со претседателот Клаус Јоханис и министерот за национална одбрана Николај Јонел Цуц. Тој ќе ги посети и американските војници во воздухопловната база Михаил Когалничеану.

На 21 и 22 октомври Остин во Брисел ќе присуствува на состанокот на министрите за одбрана на НАТО и ќе разговара со генералниот секретар Јенс Столтенберг за забрзување на трансформацијата што треба да гарантира дека Алијансата е „подготвена за предизвиците во иднината“.

Би можело да ве интересира

САД ќе почнат трговски преговори со Тајван

Лиз Чејни најави кандидатура за претседател на САД „за да спречи Трамп да влезе во Белата куќа“

Ана Ололовска

Иран подготвен за размена на затвореници со САД

Ана Ололовска

САД извршија проба на интерконтинентална ракета со дострел од речиси 6.800 километри

Москва тврди дека експлозиите на Крим се саботажа

Горан Наумовски

Сеул: Големи воени вежби на САД и Јужна Кореја следната недела

Ана Ололовска