Оставка во Бакингемската палата поради расистички коментари

Од:

Почесната членка на персоналот на Бакингемската палата Сузан Хуси поднесе оставка по инцидентот во кој таа постојано ја прашувала црнкинката Нгози Фулани, која води добротворна организација за жртви на семејно насилство, од која земја „доаѓа“, и покрај инсистирањето на Фурлани дека е британска државјанка .

Нгози Фулани објави на Твитер дека на забелешката дека нејзиниот објект се наоѓа во Хакни, Лондон, членката на персоналот С.Х. упорно прашуваше: „Не, не, од кој дел на Африка дојдовте?“.

Инцидентот се случил на приемот на сопругата на кралот Камила, организиран за жени кои се занимаваат со борба против семејното насилство.

Бакингемската палата соопшти дека го сфатила инцидентот крајно сериозно и ги истражила „неприфатливите и длабоко жални коментари, и добро е што засегнатото лице поднело оставка“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украинските војници на обука за управување тенкови во Велика Британија

Британскиот премиер го разреши претседателот на владејачката Конзервативна партија поради кршење на министерскиот кодекс

Ана Ололовска

Иран воведе нови санкции против ЕУ и Велика Британија

Ана Ололовска

Лами: Не сакаме назад во ЕУ, но повторно ќе се поврземе

Ана Ололовска

Британскиот Врховен суд ја отфрли тужбата на Ујгурите против британската Влада

А1он

Маж и жена од Британија ги изгладнувале децата и ги туширале со врела вода

Ана Ололовска