Оставка на британска дипломатка во САД: Не сакам веќе да зборувам полувистини за Брегзит

Од:

Александра Хал, високорангирана британска дипломатка во САД поднесе оставка поради односот на британската Влада кон Брегзит.

Специјалната пратеничка на британскиот премиер Борис Џонсон во САД во своето писмо за оставката посочи дека веќе не може да ги пропагира „полувистините“ на политичките лидери на кои не им верува. Таа напиша дека е згрозена од барањето на јавноста да претставува информации за Брегзит кои не се „во целост искрени“, јави Си Ен Ен.

„Таа неволност на британските челници искрено да ја информираат јавноста за Брегзит ја намали веродостојноста на британските дипломати во странство“, оцени Хал, истакнувајќи дека поради тоа нејзината позиција станала „лично неподнослива“ и „професионално неодржлива“. Таа, исто така, истакна дека нејзината оставка нема врска со тоа дали е или не е за Брегзит, туку со нејзината фрустрација од начинот на спроведување на политиките.

Би можело да ве интересира

Рохани: САД ги очекува пораз поради санкциите кон Иран

Ана Ололовска

За Британците кои ќе ги прекршат новите правила на самоизолација предвидени се казни и до 10.000 фунти

Ана Ололовска

Индепендент: Жителите на Лондон можеби ќе мора да работат од дома неделава

Ана Ололовска

Во Лондон судир меѓу полиција и демонстранти, најмалку 32 уапсени

Ана Ололовска

Трамп: Кандидатот за Врховниот суд на САД ќе биде жена

Ана Ололовска

Пандемијата го фрли на колена Лос Анџелес

Ана Ололовска