Осомничени 17 лица за нападот во Истанбул, депортирани 29 лица

Од:

Суд во Турција одреди притвор до почетокот на судењето за 17 осомничени за организација на бомбашкиот напад во Истанбул, во кој загинаа шестмина, а 81 лице се здобија со повреди.

Тие се обвинуваат за напад врз унитарноста на државата, намерни убиства и за обиди за убиства, јави агенцијата Анадолија.

Судот од притвор ослободи тројца осомничени, до почетокот на судењето.

Издадена е и наредба од Турција да се депортираат 29 лица, кои полицијата ги уапси во врска со нападот.

Како што пишуваат дел од медиумите, турските власти за нападот го обвинија сирискиот огранок на Курдската работничка партија (ПКК). Меѓутоа, ПКК негираше вмешаност во овој напад.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Џелал Сенгор: Во Истанбул може да се случи земјотрес од незамисливи размери

Горан Наумовски

Турските разузнавачи го „неутрализираа“ организаторот на минатогодишниот бомбашки напад во Истанбул

Амбасадата на САД во Турција ги предупреди Американците на можни напади во Истанбул

Двајца загинати во пожар во станбен објект на Ерменската католичка црква во Истанбул

А1он

ВИДЕО: Прв лет на ново беспилотно летало на турска компанија, побарувачката нагло порасна

А1он

Протест во Истанбул поради пресуда против градоначалникот на тој град во Турција

Горан Наумовски