Основачот на „Алибаба“, Џек Ма заминува во пензија

Од:

Основачот и извршен претседател на Алибаба групацијата, Џек Ма, еден од најбогатите во Кина, в понеделник заминува во пензија. Тој поранешен наставник по англиски јазик има намера повеќе да се посвети на хуманитарни акции и образование, објави Њујорк тајмс.

Ма во изјава за весникот појасни дека ќе остане во УО на Алибаба и ќе продолжи со менторство со управувањето на е-троговијата.

Засега не е јасно дали компанијата ќе именува нов извршен директор.

Би можело да ве интересира

„Фајненшл тајмс“: Кинескиот милијардер и основач на „Алибаба“ се крие во Токио

Горан Наумовски

Кина казни технолошки гиганти за кршење антимонополски закони

Катерина Павлова-Николовска

Казна од 2,8 милијарди долари за „Алибаба“ поради монополско работење

Фајненшл Тајмс: Сопственикот на Алибаба два месеца не е виден во јавност, откако ги критикуваше кинеските власти

Жарко Настоски

Нов рекорден промет на Алибаба од 56 милијарди долари на Денот на самци

Ана Ололовска

Пандемијата и донесе на компанијата Алибаба неочекуван голема профит

А1он