Основачите на Бионтек ќе го добијат највисокиот орден на Германија

Од:

Германската држава одлучи да им додели највисок орден на основачите на фармацевтската компанија „Бионтек“, која прва разви и пласираше вакцина против коронавирусот.

Како што е соопштено од Кабинетот на претседателот на Германија, Франк Валтер Штајнмаер на 19 март ќе го предаде „Крстот на заслуги со ѕвезда“ на научната двојка Езлем Тиречи и Угур Сахин.

Ова ќе биде прво лично претставување на Орденот на Штајмаер оваа година, а ќе се одржи во палатата Белви во Берлин.

Би можело да ве интересира

Ле Мер: Олеснувањето на анти-ковид мерките во Франција е можно на 15 мај

Ана Ололовска

Институтот Пастер се надева дека ќе ги тестира своите антивирусни лекови врз луѓе овој месец

Ана Ололовска

Привремено укинати летовите помеѓу Франција и Бразил

Ана Ололовска

Германија ја обвинува Русија за провокација на границата со Украина

Ана Ололовска

СЗО: Над 4,5 милиони нови случаи на Ковид-19 во светот за една недела

Ана Ололовска

Бразил/Ковид-19: Се повеќе помлади од 40 години на интензивна нега

Ана Ололовска