Осло ја обвини Москва за хакерскиот напад врз норвешкиот парламент

Од:

Русија е одговорна за хакерскиот напад, кој во август беше извршен на норвешкиот Парламент, изјави денеска норвешката министерка за надворешни работи Ине Ериксен Сореиде.

– Врз основа на информациите кои ги има Владата, наша проценка е дека Русија е одговорна за овие активности, истакна Сореиде.

Парламентот во Осло соопшти на 1 септември дека бил мета на кибер напад во текот на претходната недела, а биле хакирани електронски пошти на неколкумина пратеници и вработени во законодавниот дом. Тогаш властите не наведоа на кого се сомневаат во врска со нападот.

– Ова е сериозен настан кој ја погоди нашата најважна демократска институција, нагласи шефицата на норвешката дипломатија, без да наведе, доколку се случи, какви чекори ќе преземе Норвешка против Русија.

Шефот на Комисијата за надворешни работи при Советот на Руската Федерација, Константин Косачов, ги нарече неосновани обвинувањата од Осло.

– Како и обично, обвинувањата се изрекуваат без какви било докази или предлози да се разговара за инцидентот на експертско ниво, рече Косачов.

Би можело да ве интересира

Нова руска вакцина против Ковид-19, истражувачкиот центар „Шумаков“ поднесува барање за регистрација

Жарко Настоски

ВИДЕО: Лавина затрупа најмалку 12 луѓе во руски скијачки центар, под снегот има и деца

Жарко Настоски

Норвешка воведува задолжителен тест за Ковид-19 на граничните пунктови

Ана Ололовска

ВИДЕО: Навални приведен по слетувањето во Москва

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Приведени приврзаници на Навални на московскиот аеродром Внуково

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Руски товарен брод потона крај брегот на Турција, двајца морнари се удавиле