Осквернети еврејски гробишта во Данска

Од:

Повеќе од 80 гробници се осквернети на еврејските гробишта во Данска, што се поврзува со претстојното одбележување на годишнината од „кристалната ноќ“.

Инцидентот се случил во гратчето Рандерс во западниот дел на Данска, а полицијата започна истрага.

– Повеќе од 80 надгробни споменици се исцртани со зелени графити, а дел од нив се урнати, соопшти полицијата.

Се претпоставува дека станува збор за евентуална антисемитска акција, но извршителите не оставиле никакви експлицитни антиеврејски пораки или симболи. Полицијата не открила кога гробиштата се уништени.

Би можело да ве интересира

Данската премиерка по вторпат ја одложува својата венчавка

Ана Ололовска

Данска ќе воведува данок на јаглерод диоксид и стакленички гасови

Ана Ололовска

Олеснување на рестриктивните мерки во Данска

Ана Ололовска

Дански министер за финансии: Најголем пад на економијата од Втората светска војна

Ана Ололовска

Во Данска забранети се собири на повеќе од 500 луѓе до 1 септември

Ана Ололовска

Данска: Нема помош за компаниите регистрирани во „даночните оази“

Ана Ололовска