Оштетена е последната линија за напојување на нуклеарната централа во Запорожје, драматичен апел од Киев

Од:

Русија утрово и зададе уште еден силен удар на енергетската инфраструктура на Украина, а цел беа енергетските капацитети во седум региони – Киев, Миколаев, Харков, Запорожје, Одеса, Днепропетровск и Житомир, изјави украинскиот министер за енергетика Херман Галушченко.

Во објава на каналот Телеграм на министерството, тој изјави дека Русите го ставаат светот на работ на нуклеарна катастрофа, со оглед на тоа што поради гранатирање е оштетена последната линија за снабдување со електрична енергија на нуклеарната централа во Запорожје, а станицата е моментално работи на дизел генератори, пренесува Интерфакс Украина.

Агенцијата наведува дека во четвртокот вечерта било соопштено дека поради гранатирање, нуклеарната централа во Запорожје, во која ниту еден од шесте блокови не работи веќе неколку месеци, ја загубила можноста за набавка на електрична енергија за сопствени потреби од мрежата и повторно се префрли на дизел генератори.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: 300 животни се удавија во поплавена зоолошка градина по уништувањето на браната во Украина

Украинска армија: Знаеме зошто Русите ја разнесоа браната, тоа е хистерична реакција

По уништувањето на браната, нивото на водата во Нова Каховка порасна за повеќе од 10 метри

Русија: Го гранатираат нашиот регион што се граничи со Украина

(ВИДЕО) Украина: 16.000 луѓе во „критичната зона“ по уништувањето на браната

(ВИДЕО) Снимка од Херсон, градот веќе е под вода: Вистинската драма се очекува за два часа, луѓето се евакуираат

Горан Наумовски