Орбан се извини и побара да не ја исклучат неговата партија од ЕПП

Од:

Унгарскиот премиер Виктор Орбан испрати писмо до лидерите на европските конзервативни партии кои побараа исклучување на неговата партија Фидес од Европската народна партија (ЕПП).

Во писмото, Орбан се извинува за користењето навредлив јазик, но наведува дека нема промени во политичките ставови.

Унгарскиот премиер побарал од лидерот на белгиската партија Христијански демократи и фламанци Ваутер Беке повторно да размисли за предлогот за исклучување на неговата Фидес од ЕПП.

Портпарол на унгарската Влада изјави дека такви писма се испратени до сите 13 партии кои се приклучија кон предлогот.

Би можело да ве интересира

Сијарто ги критикува плановите на Лајен, за Фронтекс вели дека а патничка агенција

Ана Ололовска

ЕУ: Сослушувањето на Унгарија не е лов на вештерки

Прво сослушување на Унгарија пред Советот на ЕУ за нарушувањето на правната држава

Ана Ололовска

Јункер: Орбан не е европски лидер

Ана Ололовска

Унгарија го доби портфолиото проширување и соседска политика

Ана Ололовска

Орбан и Меркел одбелажаа 30 години од падот на Железната завеса