Орбан го одби ултиматумот

Од:

Унгарската владејачка партија Фидес, на премиерот Виктор Орбан, го одби ултиматумот на водечкиот кандидат за претседател на Европската комисија, Манфред Вебер, кој постави три услови: Фидес да престане со кампања против ЕУ, да им се извини на колегите од ЕПП и да му дозволи на Централно-европскиот инситут на Џорџ Сорос да остане во Будимпешта.

„Од ништо нема да се откажеме. Одбраната на евроспките вредности и христијаните, како и спречување на масовната миграција за нас се поважни од дисциплината на партијата во рамки на ЕПП“ порача портпаролот на Фидес.

Трите услови се понудени за да се избегне евентуално исклучување на владејачката унгарска партија од членството во Европската народна партија. Досега 13 членки на ЕПП го поддржа ова барање.

Би можело да ве интересира

Европската народна партија и Социјалистите и демократите ја зачуваа позицијата во ЕП

Ана Ололовска

Вебер: ЕПП има мандат за состав на нова Европска комисија

Ана Ололовска

ЕПП и Социјалдемократите и понатаму најбројни во ЕП

Ана Ололовска

Вебер од Атина ја почна предизборната кампања за претседател на ЕК

Ана Ололовска

Курц за шестмесечна суспензија на партијата на Орбан од ЕПП

Ана Ололовска

ЕПП ќе разгледува исклучување или суспензија на партијата на Орбан

Ана Ололовска