Орбан: Ако Турција ги пушти бегалците, ќе употребиме сила на границата

Од:

Унгарија ќе биде принудена да „употреби сила“ на својата јужна граница со Србија за да ја заштити ЕУ границата доколку Турција ја оствари заканата и да ги „отвори вратите“ за мигрантите кон Европа, изјави унгарскиот премиер Викатор Орбан.

Тој рече дека во моментов 90.000 луѓе се обидуваат да стасаат во ЕУ преку „балканската рута“, дополнувајќи дека нивниот број наскоро ќе надмине 100 илјади.

– Ако Турција пушти дополнителни стотина илјадници мигранти, ќе мора да употребиме сила за да ја заштитиме унгарската граница и српско-унгарската граница, прицезираше Орбан.

Би можело да ве интересира

Турција ја обвинува Грција дека депортира мигранти без процедура за азил, а ЕУ се прави дека не гледа

Ана Ололовска

Турција: До две години затвор за заразените кои ќе дадат неточни податоци за контактите

А1он

Грција: Со Турција не преговараме, туку разговараме

А1он

Грција најави нов круг прелиминарни контакти со Турција наскоро

А1он

Ердоган во Турција тужи грчки новинари поради навредливата насловна страница

А1он

Во Унгарија намален карантинот од 14 на 10 дена

Ана Ололовска