Опсадна состојба во Москва, сѐ е подготвено за државен удар? Протече таен документ

Од:

Лицата вооружени со воена опрема видени во центарот на Москва на 26 октомври не беа терористи или пучисти, туку членови на Федералната служба за безбедност (ФСО). Набргу потоа, ФСО објави дека организирал „тактички вежби за неутрализирање на терористичките закани за заштита на клучните државни служби“ во Москва тој ден.

Рускиот информативен портал „Инсајдер“ дозна дека овие вежби се само дел од сеопфатните специјални мерки што ФСО ќе ги преземе во случај на воведување вонредна или воена состојба. „Инсајдер“ видел и таен документ со наслов „План за морално-психолошка поддршка на мировната транзиција на Дирекцијата за операции на ФСО“, кој е поделен на четири дела, односно четири фази.

Во првата фаза се наведени мерките што ќе се спроведат пред прогласувањето на воена состојба, во втората фаза се споменуваат мерките што ќе бидат на сила во периодот на „повисока“ воена подготвеност, третата фаза се однесува на подготовките за прогласување на „воена закана“, а четврта за случајот да прогласи воена состојба која ќе бара „целосна воена готовност“.

„Инсајдер“ наведува дека Дирекцијата за операции на ФСО е задолжена за заштита на Кремљ и највисоките државни функционери, но дека извршува и контраразузнавачки задачи за ФСО.

За време на транзицијата од мирно време во воено време, се очекува Дирекцијата за операции да се подготви за обезбедување морална и психолошка помош на членовите на Федералната служба за безбедност на Руската Федерација (ФСБ) и да состави извештај за моралната и психолошката состојба на персоналот.

Во втората фаза, администрацијата ќе интервјуира поединечни службеници и ќе ги информира другите функционери на ФСО за политичко-воената ситуација во Русија и во светот.

Покрај тоа, планирано е да се организираат посети на Куќата на славните на ФСО во Кремљ и Казанската катедрала во Москва.

Во третата фаза, на неделна основа, тие ќе спроведуваат социо-државна обука во траење од минимум 60 минути и ќе објаснат што прави ФСО.

Можно е Управата да биде задолжена и за евакуација на членовите на семејствата на членовите на гардата на Кремљ.

Во четвртата фаза, од Управата ќе биде побарано да им ги објасни на сите релевантни службеници руските закони во врска со воените злосторства и да спречи создавање конфузија и паника меѓу војниците и нивните семејства.

Во споменатиот таен документ се наведува дека е можно некои луѓе кои ќе го бранат Кремљ да доживеат депресија и меланхолија и нема да бидат сигурни дали нивните претпоставени постапуваат правилно. Се наведува дека е можно да се плашат и да бидат вознемирени.

На ваквите чувства треба да се одговори со „контра сугестија“, „контра верување“, „замена на предмети“ и интервјуа со млади луѓе, за да се зголеми нивната самодоверба. Помладите луѓе се особено подложни на невропсихолошка нестабилност. ФСО кои се политички најмудри ќе се грижат за најмалку квалификуваните.

Би можело да ве интересира

Путин: Ни се закануваат со леопарди, но ние ќе им донесеме нешто повеќе од тенкови

Предраг Петровиќ

Гаљамов: Руската економија е во колапс, а војната е изгубена

Москва: Нашите односи со Вашингтон се во ќорсокак, ќе одговориме со сите расположливи средства

А1он

Џонсон: Путин ми се закануваше со проектил

Катерина Павлова-Николовска

Шолц: Ќе разговарам со Путин

Ана Ололовска

И Путин и Зеленски го одбележаа Денот на сеќавањето на Холокаустот

Ана Ололовска