ООН го поздравија состанокот меѓу Бајден и Путин, западните медиуми го оценија како „прагматичен“

Од:

Американскиот претседател Џозеф Бајден и неговиот руски колега Владимир Путин одржаа „прагматичен“ состанок денеска во Женева на повеќе теми, а некои од најважните беа почетокот на разговорите за контрола на вооружувањето и враќањето на амбасадорите во Москва и Вашингтон откако претходно ги повлекоа оваа година, оцени новинската агенција Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Разговорите се одржаа во вилата Ла Гранж на Женевското Езеро и траеја помалку од четири часа, далеку пократко отколку што очекуваа советниците на Бајден.

Организацијата на обединетите нации денеска соопшти оти се надева дека резултатите од самитот Русија-САД ќе помогнат да се постигне напредок во справувањето со глобалните предизвици и зајакнувањето на стратешката стабилност.

По разговорите, Путин го нарече Бајден „конструктивен, искусен партнер“ и рече дека тие зборуваат „на ист јазик“, но додаде дека меѓу нив нема пријателство, туку прагматичен дијалог за интересите на Русија и САД.

Путин рече дека „во овој момент е тешко да се каже дека односите со САД ќе се подобрат“, но дека има „трошка надеж“ за прашањето на взаемна доверба.

Немаше заедничка прес-конференција, во врска со средбата меѓу Путин и поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кога Путин му даде фудбалска топка на Трамп, а денеска немаше заеднички ручек.

Путин ја опиша средбата како „конструктивна, без негативни тонови“ и „покажа дека и двајцата лидери изразија желба да се разберат“.

Тој рече дека Русија и САД ја делат одговорноста за нуклеарната стабилност, додавајќи дека ќе разговараат за можни измени на нивниот неодамна продолжен Нов договор за контрола на оружјето СТАРТ.

Ројтерс оценува дека Путин „покажал недостаток на волја за компромис за низа други прашања“, отфрлајќи ја загриженоста на Вашингтон за апсењето на опозицискиот лидер Алексеј Навални, зголеменото воено присуство на Русија на границата со Украина и сугестиите на САД дека неидентификувани хакерски напади од Русија беа одговорни за бројни агенции и компании во САД.

Путин објасни дека Навални не го испочитувал законот и знаел што ќе се случи ако се врати во Русија од Германија, каде што се лекуваше

Рускиот лидер исто така го обвини Киев за кршење на договорот за прекин на огнот со проруските сили во источна Украина.

Лидерот на Кремљ рече дека Вашингтон и Москва треба да разговараат за кибер безбедноста, додавајќи дека повеќето кибер напади врз Русија се од САД.

Тој додаде дека Бајден го покренал прашањето за човековите права и судбината на притворените американски граѓани во Русија, додавајќи дека на терен може да се постигне компромис, иако тој се уште не дал никакви индиции за размена на затвореници.

Путин и Бајден се ракуваа кога дојдоа и влегуваа во вилата, а при излегувањето од местото на состанокот, Бајден им позираше на фоторепортерите држејќи го палецот нагоре и влегувајќи во лимузината.

Првиот круг разговори, во кој, покрај Бајден и Путин, учествуваа американскиот државен секретар Ентони Блинкен и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, траеја два часа. Разговорите продолжија по паузата околу 16 часот, а присуствуваше и рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антолов, кој беше повлечен во Русија во март.

Би можело да ве интересира

Воен комесар испратил половина од мобилизираните дома, Путин го разреши

А1он

Папата Франциск го замоли Путин да ја запре спиралата на насилство и изрази жалење за анексијата

Ана Ололовска

„Победата ќе биде наша” им порача Путин на граѓаните собрани на Црвениот плоштад во Москва

Бајден објави вонредна состојба во Јужна Каролина

Блинкен: Тврдењата на Путин во однос на саботажите на гасоводите се апсурдни и срамни

Бајден со осуда за руската анексија на региони во Украина