Оние кои прележале коронавирус, можат да заразуваат уште месец и половина

Од:

Шефицата на Руската федерална служба за надзор на заштитата на правата на потрошувачите и благосостојбата на населението, Ана Попова, изјави дека луѓето кои се опоравиле од Ковид-19 можат да го шират коронавирусот до еден и пол месец откако ќе оздрават.

„Според нашите согледувања, тој период трае до 48 дена, додека набудувањата во странство укажуваат на период од скоро 90 дена“, рече Попова, пренесува Тас.

Оздравената асимптоматска личност која се чувствува добро и чии резултати од тестот на крвта и сите други фактори се одлични, сепак може да го шири вирусот по назален пат, рече Попова.

Би можело да ве интересира

Казнети 630 луѓе кои не носеле маски во изминатото деноноќие

А1он

Британија го зголемува финансиското учество во СЗО, но бара реформа

А1он

Германски експерт: Карантинот не е решение, владите да не подлегнуваат на масовната хистерија

А1он

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он

Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он