Оние кои ќе одбијат да се вакцинираат се грешници, прогласи Руската црква

Од:

Руската православна црква ги нарече грешници сите кои одбиваат да се вакцинираат против коронавирусот, додавајќи дека овие луѓе се осудени на барање прошка до крајот на животот.

dobivaj vesti na viber

Со податоците за повеќе од 24.000 нови случаи на коронавирус за 24 часа, од кои речиси 6.600 во Москва, руската црква ги повика верниците да се вакцинираат.

Од почетокот на пандемијата во Русија се заразија повеќе од 5,6 милиони лица, додека вирусот, според официјалните податоци, однесе речиси 139.000 животи.

Митрополитот Иларион од Московската патријаршија изјави дека луѓето кои одбиваат вакцинација прават грев.

-Секој ден гледаме луѓе кои ги посетуваат свештениците да признаат дека одбиле да бидат вакцинирани, што, несвесно, предизвикале нечија смрт. Грев е да се мисли само на себе, а не на другите, рече Иларион.

Би можело да ве интересира

Повторно раст на новозаразени со Ковид-19 во Албанија, надлежните апелираат за имунизација

Турција потпиша договор со Русија за набавка на вториот контингент С-400

ВИДЕО: Поради заразено шестгодишно дете Кинезите ја затворија „Икеа“ заедно со купувачите

А1он

Шојгу: Нема потреба да користиме нуклеарно оружје во Украина

Ана Ололовска

ОБСЕ го осуди прогонот на новинари во Русија

Ана Ололовска

Захарова: Се ќе направиме мисија на МААЕ да ја посети нуклеарката Запоржје

Ана Ололовска