ОН загрижени поради извештаи од Русија за уапсени речиси 2.400 демонстранти

Од:

Обединетите Нации (ОН) изразија загриженост поради извештаи од Русија за уапсени речиси 2.400 демонстранти, откако рускиот претседател Владимир Путин нареди делумна мобилизација за војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

– Ние сме длабоко вознемирени од големиот број луѓе кои наводно биле уапсени, изјави портпаролката на канцеларијата за права на ОН, Равина Шамдасани во Женева.

Таа посочи дека околу 2.377 демонстранти, според веродостојни извештаи, биле уапсени на различни локации низ земјата.

Не се знае, додаде Шамдасани, колку лица остануваат во притвор.

Во саботата, полициската мониторинг група ОВД-Инфо објави за најмалку 726 луѓе притворени во 32 градови низ Русија, речиси половина од нив во Москва.

Извор:МИА

Би можело да ве интересира

Москва за откажување на нуклеарните преговори со САД: Немавме друг избор

Разузнавачките агенции на САД и на Русија разговараат за нуклеарните ризици

А1он

Снимката од убивањето на руски воени заробеници „веројатно е автентична“ проценуваат ОН

Опсадна состојба во Москва, сѐ е подготвено за државен удар? Протече таен документ

Горан Наумовски

ОН: Критично во Иран со над 300 убиени лица, меѓу кои и 40 деца

А1он

(ВИДЕО) Расте бројот на загинати во Москва

Горан Наумовски