ОН: Загадувањето на воздухот е во корелација со смртноста од Ковид-19

Од:

Глобалното загадување на воздухот и емисиите на штетни гасови се во корелација со глобалната стапка на смртност од Ковид-19, се наведува во денеска објавениот извештај на Обединетите нации за влијанието на пандемијата на коронавирусот врз најголемите градови во светот.

„Постојат докази дека загубата на квалитет на воздухот е во корелација со повисоките стапки на смртност од Ковид-19“, се наведува во извештајот, истакнувајќи дека загадувањето на воздухот и емисиите на штетни гасови значително се опаднати во екот на пандемијата, пренесува Тасс.

„Меѓутоа, се додава во извештајот, тоа што е стекнато во однос на животната средина може да биде привремено доколку градовите повторно се отворат без политики насочени кон спречување на загадувањето на воздухот и промовирање на намалувањето на емисијата на јаглерод диоксид“.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во извештајот истакнува дека е неопходно да се следат принципите на еколошко засилување, еластичност и инклузивно економско закрепнување.

„Многу градови изградија нови велосипедски патеки и пешачки зони, со што повторно го ставаат на располагање јавниот простор и ја подобруваат подвижноста, безбедноста и квалитетот на воздухот“, додаде Гутерес.

-Со фокусирањето на високата трансформација на животната средина и создавањето работни места, пакетите за поттикување можат растот да го насочат кон ниската емисија на јаглерод диоксид и отпорноста и да ги унапредат целите за одржлив развој, рече Гутереш.

Би можело да ве интересира

Нов црн рекорд во Индија, речиси 4.000 луѓе починаа од Ковид-19 во изминатиот ден

Жарко Настоски

Укинат задолжителниот карантин за македонските државјани во Албанија

Жарко Настоски

Меси организирал тимска вечера со 50 луѓе, ќе го казнат колку што заработува за четири часа

Жарко Настоски

Вакцинираните Германци од денес не мораат да ги почитуваат заштитните мерки

Жарко Настоски

Клуге: На добар пат сме да се спречи пандемијата, но не треба да се брза со укинување на мерките

Жарко Настоски

Првпат по десет месеци Израел забележа под 100 тешко заболени лица со Ковид-19

Ана Ололовска