ОН: Вооружена група го прекина водоснабдувањето во Триполи

Од:

Вооружена група го прекина водоснабдувањето на опколениот либиски главен град Триполи, во кој живеат 2,5 милиони жители, соопштија Обединетите нации.

Според Светската организација, блокадата на водата може да биде воено злосторство.

Владата ги обвини силите лојални на Калифа Хафтар, кои се обидуваат да го заземат Триполи.

Групата во неделата изврши напад врз главната постројка на мрежата која снабдува со вода.

Портпаролот на ОН, Стефан Дјожарик рече дека светската организација е длабоко загрижена поради прекинот на снабдувањето со вода.

ОН соопштија дека вооружените мажи ја нападнале главната водоводна станица во Триполи и го сопреле водоводот кој снабдувал вода во главниот град и во градовите на северозапад, опфаќајќи околу два милиона луѓе.

Би можело да ве интересира

Владина делегација од понеделник на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Ана Ололовска

ЕУ го осуди трагичното убиство на судански бегалец во Либија

Ана Ололовска

ОН: Отфрлена руско-кинеската нацрт резолуција за Сирија

Ана Ололовска

Русија и Кина блокираа резолуција на ОН за прекин на огнот во Сирија

Нетанјаху нема да присуствува на годишната седница на Генералното собрание на ОН

Татјана Ташкова

ОН испратија експерти во Саудиска Арабија да ги истражат нападите