ОН: Во Јужен Судан 90.000 луѓе погодени од поплави

Од:

Поројните дождови во Јужен Судан принудија десетици илјади луѓе да ги напуштат своите домови, што ја влоши и онака ужасната хуманитарна состојба во регионот зафатен од војна, соопшти Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања.

Околу 90.000 луѓе веќе се погодени од поплавите, а постојаните дождови поплавија куќи и обработливо земјиште и ги принудија жителите да се засолнат заедно со својот добиток во повисоките области.

Најпогодени се областите во јужната суданска провинција Џонглеј, се наведува во соопштението.

– За многумина, ова е втор пат да се соочат со поплави од мај, соопшти организацијата на ОН.

Според извештајот на Светска банка од април 2021 година, 82 проценти од 11 милиони жители се сиромашни.

– Поплавите сериозно ги загрозуваат шансите на жителите да преживеат, предупреди хуманитарниот координатор на Канцеларијата на ОН, Арафат Џамал.

ОН испратија апел за итна помош, бидејќи на загрозеното население му е потребно засолниште, лекови и вода за пиење.

Би можело да ве интересира

Антивладини протести во Судан

Ана Ололовска

Обид за државен удар во Судан

Ана Ололовска

ВИДЕО: Апокалипса во САД, поплавите однесоа речиси 50 жртви

Во поплавите во Турција досега настрадаа најмалку 27 лица

А1он

Во река во Судан пронајдени телата на 50 жртви од војната во Тиграј

Во текот на монсунските дождови во Индија починаа повеќе од 160 лица, неколку десетици заробени под свлечишта