ОН уште еднаш ќе ја повикаат Русија да ја прекине воената операција во Украина

Од:

Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела би можело да гласа за резолуција со која уште еднаш се повикува Русија да ја прекине воената операција во Украина.

Конечната нацрт-резолуција е испратена до Генералното собрание, а дипломати, под услов да не бидат именувани, изјавија дека гласањето би можело да се одржи уште в среда.

Резолуцијата го повторува барањето на 193-члената светска организација од 2 март, Русија да ја прекине воената операција во Украина, да ги повлече сите свои војници и да побара заштита на сите цивили и инфраструктура, неопходна за нивниот опстанок.

Во нацрт-резолуцијата, подготвена од Франција и Мексико, се наведува дека хуманитарните последици од рускиот напад врз Украина се „во размери што не се видени во Европа со децении“ и се осудува гранатирањето, воздушните напади и „опсадите“ на густо населените градови, особено јужниот град Мариупол.

Предложената резолуција силно ги осудува сите напади врз цивили и цивилни објекти, вклучително и конвои за евакуација, и ги повикува сите страни да ги „заштитат цивилите кои бегаат од вооружениот судар и насилство“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ганг: Односите меѓу Кина и Русија се фактор кој ќе донесе глобален мир и стабилност

Горан Наумовски

ISW: Украинската контраофанзива предизвикува загриженост во рускиот информативен простор

Медведев: Москва се подготвува за украинската контраофанзива

Ана Ололовска

Лажна е фотографијата на која Путин е клекнат пред кинескиот претседател

Предраг Петровиќ

Меѓународниот кривичен суд одговори на заканите од Русија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Падна во несвест во шоуто на пропагандист на Путин

Ана Ололовска