ОН: Унгарија ги изгладнува мигрантите

Од:

Унгарија намерно ги изгладнува мигрантите, на кои им е одбиено барањето за азил и кои чекаат да бидат депортирани, што е директно кршење на меѓународното право, соопштија од Агенцијата за човекови права на ОН во Женева.

– Според достапните извештаи, од август 2018 година, 21 мигрант, кои чекаат да бидат депортирани не добиваат редовно храна, а некои и по пет денови, се вели во соопштението на Агенцијата.

Би можело да ве интересира

Спасени 107 мигранти на грчките острови Лезбос и Кос

Албанскиот брод „Орику“ спаси 36 илегални мигранти во Егејско Море

Захарова: Седница на Советот за безбедност на ОН поради американските ракети

Над 300 мигранти сѐ уште заглавени во брод на Медитеранот, ЕУ преговара

Ана Ололовска

Русија на СБ на ОН побара од САД да ги укине санкциите кон Иран

Ана Ололовска

Еврокомисија: Пет држави ги преземаат мигрантите од бродот „Опен Армс“

Ана Ололовска