ОН: Рекорден број загинати деца во воените конфликти

Од:

Повеќе од 12.000 деца загинаа во оружени судири во светот во текот на минатата година, што е рекорден број, се наведува во извештајот на Обединетите нации.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека е многу загрижен поради бројните и сериозни престапи против децата во текот на 2018 година, особено поради големиот број жртви.

Во текот на 2018 година забележан е најголем број загинати и повредени деца од 2015 година, откако се води статистика.

Најмногу настрадани деца во 2018 година има во Авганистан, каде загинаа 3.062 деца.

Би можело да ве интересира

Русија бара седниците на Правиот комитет на ОН да се дислоцираат од Њујорк

Ана Ололовска

Гутереш ги поздрави напорите за решавање на ситуацијата во Сирија

Ана Ололовска

СБ на ОН денеска по вторпат ќе расправа за турската акција во Сирија

Ана Ололовска

Научници: Озонската дупка е сè помала, но мора да бидеме внимателни

Ана Ололовска

Гутереш: Предизвиците на денешницата бараат мултилатерален свет

Ана Ололовска

Турција ги убедува ОН дека операцијата во Сирија ќе биде „пропорционална, одмерена и одговорна“

Ана Ололовска