ОН повикаа Иран да не употребува „премногу сила“ врз демонстрантите

Од:

Обединетите Нации денеска повикаа Иран да не употребува „беспотребна или премногу сила“ врз демонстрантите, кои се борат за женските права во земјата.

dobivaj vesti na viber

– Сите сме загрижени поради извештаите за пораст на бројот смртни случаи поврзани со протестите, вклучувајќи жени и деца, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН, Стефан Дижарик.

Тој побара „брза, непристрасна и ефикасна истрага“ за смртта на 22-годишната Махса Амини, која како што се верува, е убиена од страна на полицијата за морал. Наводно, причината е тоа што не го носела хиџабот правилно.

По нејзината смрт, избувнаа протести во најмалку 46 градови и села во Иран.

Според државната телевизија, во конфликтите меѓу полицијата и демонстрантите има најмалку 41 жртва.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Хјуман рајтс воч: Најмалку 448 лица загинаа во задушувањето на протестите во Иран

Повеќе од 700 затвореници ослободени во Иран поради победата на фудбалерите над Велс на СП

Десет Иранци убиени во нападите на Крим, Украина вели дека ќе убива и повеќе

А1он

Иран распоредува специјални воени сили на границата со Ирак

А1он

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Техеран ги затвора училиштата поради висока загаденост на воздухот

Горан Наумовски