ОН: Неопходно е почнување преговори меѓу талибанците и владата во Кабул

Од:

Пратеникот на ОН за Авганистан, Тадамичи Јамамото изјави пред Советот за безбедност дека сите напори за постигнување мир во државата треба да бидат фокусирани на почнување официјални преговори меѓу талибанците и валдата во Кабул.

Јамамото додаде дека смета оти зголемената поддршка за политичко решение е позитивен признак.

Тој повика државите „со директни контакти и влијание врз талибанците да засилат напори насочени за постигнување на таа цел“.

Германскиот заменик претставник во ОН, Јурген Шулц изјави дека иницијативата за Конфренсија за внатрешно-авганистански дијалог, предложена од Берлин и Доха, добива се поголема поддршка од авганистанската влада, клучни политички лидери и цивилното општество.

Би можело да ве интересира

Американскиот министер за одбрана допатува во Авганистан

Ана Ололовска

Најмалку 60 загинати при експлозија во џамија во Авганистан

Најмалку 20 загинати при експлозија во џамија во Авганистан

Ана Ололовска

Русија бара седниците на Правиот комитет на ОН да се дислоцираат од Њујорк

Ана Ололовска

Гутереш ги поздрави напорите за решавање на ситуацијата во Сирија

Ана Ололовска

СБ на ОН денеска по вторпат ќе расправа за турската акција во Сирија

Ана Ололовска