ОН: Над 300 илјади цивили убиени во Сирија за време на десетгодишниот конфликт

Од:

Организацијата на Обединетите нации денеска соопшти дека во текот на десетте години од конфликтот во Сирија биле убиени повеќе од 300.000 цивили. Според извештајот на Канцеларијата на ОН за човекови права, од 1 март 2011 до 31 март 2021 година во Сирија се убиени 306.887 цивили. Се проценува дека во истиот период биле убиени десетици илјади војници и членови на вооружени групи.

dobivaj vesti na viber

Во бројот на убиените цивили не се вклучени оние кои биле погребани без знаење на властите.

– Тоа се луѓе убиени во директни воени операции. Во бројката не се вклучени многу, многу повеќе цивили кои загинале поради губење на пристапот до здравствена заштита, храна, чиста вода и други основни човекови права, истакна високата комесарка на ОН за човекови права Мишел Башле.

Во извештајот се наведува дека поединечно се документирани 143.350 цивили, додека статистички се проценува дека уште 163.537 цивили биле убиени во војната во Сирија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ОН загрижени поради извештаи од Русија за уапсени речиси 2.400 демонстранти

А1он

Бројот на загинати мигранти во Сирија се искачи на 94

Ана Ололовска

Бројот на загинати при превртување на чамец кај Сирија се искачи на 60 лица

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лавров доцнеше час и половина на седницата на ОН и си замина веднаш по говорот

Дваесет и пет мигранти загинаа во бродолом во близина на Сирија

Безбедноста во јужниот Кавказ и источниот Медитеран во фокусот на средбата на МНР на Грција, Кипар и Ерменија

А1он